Tym razem było nieco skromniej, niż w ubiegłym tygodniu

Już po 192. spotkaniu na PST „Dworzec Zachodni”. Tym razem było nieco skromniej, niż w ubiegłym tygodniu (bo bez jabłek i soków owocowych, co od razu zostało dostrzeżone...), ale zgodnie z zupową zasadą, że dostarczamy ludziom minimum niezbędne do tego, aby przeżyli dzień, a niekiedy, od święta troszkę więcej radości. Bo ludzi jest bardzo łatwo zepsuć rozdawaniem, przyzwyczaić ich do tego, że im się coś należy, że o nic nie trzeba się starać, bo to po prostu tu czy tam jest i to za darmo. A sami dobrze wiecie, że to nieprawda. Każdy z nas zabiega o swoje codzienne sprawy, a rozdawanie i tworzenie pewnych uprzywilejowanych grup ludzi prowadzi do nieporozumień, kłótni i poczucia skrzywdzenie u innych. Z jednej strony, chciałoby się sięgnąć do kieszeni i sypać tym, którzy mają mniej od nas, ale z drugiej warto się zastanowić, czy to naprawdę jeszcze jest pomaganie, czy bardziej uspokajanie własnego sumienia. Bo pomagać trzeba mądrze i to właśnie staramy się robić w naszych zupowych działaniach.

Każdy z nas wolontariuszy i Was, wspierających zupowe działania coś poświęca. Czy jest to czas i praca, czy pieniądze. Tak czy inaczej z czegoś rezygnujemy, z jakiejś cząstki naszego życia i z własnych spraw w imię pomagania innym. Ludzie korzystający z pomocy Zupy muszą wiedzieć, że otrzymują ją dzięki temu, że ktoś coś dla nich poświęcił.

Zupowe „minimum” jest z najwyższej półki. Zawsze używamy najlepszych świeżych produktów, w najlepszy możliwy sposób. W tym tygodniu na PST przyjechaliśmy z blisko 90 litrami pysznej ogórkowej, gotowanej na żeberkach, która rozeszła się do ostatniej kropli. Do tego było 120 kanapek zrobionych przez wolontariuszy, których w tym tygodniu było tak wielu, że zabrakło miejsca przy wspólnym stole, przy tradycyjnej zupowej degustacji. Szczególnie cieszy nas udział młodzieży, bo przecież wśród nich w przyszłości znajdą się kontynuatorzy naszych działań. Komuś trzeba będzie przekazać pałeczkę. A na deser serwowaliśmy domowe ciacho, kawę i herbatę.

Na PST oprócz posiłku była też pomoc medyczna, zapisy na odzież, rozmowy o dużych i małych sprawach. Dziewczyny uwijały się opatrując rany, wysłuchując żali na temat tych czy innych dolegliwości itp. Niestety, możemy oferować jedynie pomoc doraźną, ale „nasi” chętnie z niej korzystają, bo wiedzą, że przynajmniej na naszym spotkaniu na pewno nie padnie pytanie o pieniądze czy ubezpieczenie.

Aby Zupa mogła działać, potrzebna jest Wasze wsparcie. Niekiedy wydaje się nam, że tylko wielkie rzeczy mogą zmienić coś w czyimś życiu - nic bardziej mylącego. Często jest tak, że niezauważane przez nas drobiazgi mogą ogromnie wpłynąć na czyjeś życie. Bo jeśli mieszka się w pustostanie, to możliwość wykąpania się, przespania się we własnym pokoju, w zwykłym łóżku, pod zwykłą kołdrą bez strachu o swoje życie, zdrowie i dobytek jest jak pobyt w pięciogwiazdkowym hotelu. Można nam pomóc:

- Przekazując potrzebne rzeczy, ponieważ nasz magazyn wymaga stałego uzupełniania. Zbieramy: śpiwory, plecaki, majtki i skarpetki, kosmetyki (żele, szampony, maszynki do golenia, pasty, szczotki do zębów, kremy i inne). Wymienione rzeczy, w dobrym stanie, można do nas przynieść na ul. Przemysłową 45a.

- Organizując zbiórkę rzeczy, żywności, pieniędzy. Zapewniamy, że 100% ze zbiórki trafi do osób potrzebujących oraz wesprze funkcjonowanie stowarzyszenia. Za wykonywane przez nas prace nie pobieramy żadnego wynagrodzenia.

- Angażując się w pomoc innym. W każdą sobotę o godzinie 13:00 na ulicy Przemysłowej 45a rozpoczynamy przygotowywanie posiłku. Jeśli chcesz dołączyć do gotujących, to serdecznie zapraszamy!

- Angażując się w organizowanie przez nas akcje. Informacje o tym, co robimy publikujemy na Facebooku oraz na naszej stronie internetowej. Na przykład teraz na fali jest „Żądamy chleba!”. Angażując się w tę akcję nie tylko upamiętnisz bohaterów Czerwca 1956, ale również pomożesz innym.

- Wpłacając darowiznę na nasze konto w banku BOŚ S.A. Rachunek numer

62 1540 1056 2105 0000 6480 0001
Beneficjent: Stowarzyszenie Zupa na Głównym
Tytuł przelewu: Darowizna
Dane do przelewu z zagranicy:
Kod SWIFT/BIC: EBOSPLPWXXX
Numer IBAN: PL62 1540 1056 2105 0000 6480 0001