O stowarzyszeniu

Pomysł na poznańską "Zupę na Głównym" wziął się ze spotkania grupki przyjaciół oraz z wiary, że w naszym mieście znajdziemy wielu ludzi mających sporo empatii i chęć pomocy innym, i dzięki temu w przestrzeni miejskiej utworzymy takie miejsce, w którym oprócz ciepłego posiłku, gorącej kawy i herbaty, kawałka domowego ciasta oraz kanapki na drogę możemy być, rozmawiać, służyć pomocą, wskazywać różne ścieżki rozwiązania problemów. Na początku gotowaliśmy w domu jednego z wolontariuszy korzystając ze zwykłej kuchenki gazowej, takiej jaką można znaleźć w niemal każdym mieszkaniu.

Oficjalnie działalność rozpoczęliśmy 14 października 2017, a od 27 marca 2018 jesteśmy stowarzyszeniem zarejestrowanym pod numerem KRS 0000724944. Pomagamy tym, którzy z różnych przyczyn są na zakręcie życia: ubogim, bezdomnym, chorym, niepełnosprawnym i każdemu, kto przyjdzie na ciepły posiłek, po uśmiech lub po to, aby po prostu porozmawiać. Aktualnie "Zupa na Głównym" to przede wszystkim akcja społeczna, która ma punkt kulminacyjny w każdą sobotę o godzinie 17:30 na przystanku tramwajowym "Dworzec Zachodni". Nie jesteśmy kolejną jadłodajnią - posiłek to tylko pretekst do spotkania z osobami, którym pomagamy lub wskazujemy miejsca, w których mogą uzyskać potrzebną pomoc, dostarczamy odzież, środki czystości, robimy opatrunki, rozmawiamy. A przy tym nie oceniamy, nie pouczamy, nie próbujemy wpasować w nasze ramy, ale staramy się przywrócić im godność i wiarę w samego siebie.

Za naszą pracę i poświęcony czas nie pobieramy ani nie wypłacamy żadnego wynagrodzenia. W każdą sobotę o godzinie 13:00 spotykamy się w siedzibie stowarzyszenia przy ul. Przemysłowej 45a, aby przygotować posiłek na sobotni wieczór. Na każdym spotkaniu z naszej pomocy korzysta około 100 osób, a możemy je wspierać jedynie dzięki ludziom dobrej woli. Z każdym dniem jesteśmy zaskakiwani ogromną dobroczynnością, a osoby, które z tej dobroczynności korzystają doskonale wiedzą, że to wszystko robi dla nich społeczeństwo, a nie jedynie te kilka osób, które przychodzą na cotygodniowy finał sobotniej Zupy na Głównym. Staramy się odczarować wizerunek osoby w kryzysie bezdomności budząc empatię społeczną za pomocą mediów, na portalach społecznościowych i w rozmowie z ludźmi, bo mamy przeświadczenie, że w większości przypadków bezdomność nie jest świadomym wyborem.

Przez cały rok zbieramy rzeczy (głównie męskie), buty, śpiwory, karimaty i koce. Będziemy wdzięczni za środki czystości i kosmetyki. Każda wpłata dokonana na nasze konto zostanie w 100% wykorzystana na pomoc naszym zupowym przyjaciołom. Dziękujemy z całego serca za okazaną pomoc!