Media o nas

 

[TVP1] 63 lata temu Poznaniacy powiedzieli „Dość!” i wyszli na ulicę, aby walczyć o godność i chleb

Komunistyczny reżim wysłał przeciwko nim wojsko. Padły strzały, były dziesiątki ofiar. W stolicy Wielkopolski już od kilku dni trwają uroczystości rocznicowe. Jedną z nich jest zbiórka pieniędzy pod hasłem „Chcemy Chleba” na zapewnienie jedzenia dla bezdomnych i potrzebujących.

Kliknij tutaj

[RMF FM] Namioty termiczne stanęły w Poznaniu

Mają chronić bezdomnych przed zimnem. 15 namiotów termicznych stanęło w Poznaniu między innymi w okolicach wiaduktów czy pustostanów - miejscach, gdzie często koczują osoby bezdomne. W takim nieprzemakalnym namiocie może być nawet 20 stopni Celsjusza, a konstrukcja ma ratować tych, którzy z różnych przyczyn nie chcą skorzystać na przykład z pomocy noclegowni.

Kliknij tutaj

[Radio Poznań] Poznańscy bezdomni dostali namioty termiczne

To ratunek przed śmiercią z wychłodzenia. Dzięki dofinansowaniu z urzędu miasta stowarzyszenie „Zupa na Głównym” kupiło i rozdało bezdomnym 15 sztuk. Pomoc skierowana jest do osób, które nie mogą lub nie chcą iść do ogrzewalni.

Kliknij tutaj

[Radio Emaus] „Zupa na Głównym” pomaga nie tylko na przystanku PST Dworzec Zachodni

Stowarzyszenie „Zupa na Głównym” pomaga nie tylko rozdając jedzenie na przystanku PST Dworzec Zachodni w Poznaniu. Przedstawicielki stowarzyszenia wraz ze współpracującą z nimi pracownicą socjalną odwiedziły pustostany i inne zaadaptowane miejsca, gdzie przebywają bezdomni. Pojawiły się na Ratajach, Starołęce i Grunwaldzie. Spotkania były okazją do wsparcia ciepłym napojem oraz rozmową, co okazało się cenne szczególnie przy panujących mrozach.

Kliknij tutaj

[Wirtualny Łazarz] „Zupa na Głównym” – w sobotni wieczór pomagają potrzebującym na Dworcu Zachodnim

W każdy sobotni wieczór przystanek PeSTki przy Dworcu Zachodnim zamienia się w ośrodek pomocy. Od półtorej roku pomysłodawcy akcji „Zupa na Głównym” rozdają osobom potrzebującym i bezdomnym ciepły posiłek, domowe ciasto, a także oferują pomoc medyczną. W minioną sobotę, 11 maja już po raz 83. odbyła się akcja „Zupa na Głównym”. Co tydzień przystanek PeSTki przy Dworcu Zachodnim zamienia się jadłodajnię.

Kliknij tutaj

[TVK Winogrady] Zupa na Głównym

„O ciasta prosimy ludzi ze wsi i z miasta" – to hasło, które towarzyszy organizacji charytatywnej Zupa na Głównym. Wydarzenie organizowane jest w każdą pierwszą sobotę miesiąca i skierowane do osób potrzebujących.

Kliknij tutaj

[Głos Wielkopolski] Żądamy Chleba 2022

„Żądamy Chleba 2022” to akcja dla każdego poznaniaka i co roku przyłącza się do niej więcej ludzi. A czasu jest mało, bo kończy się 28 czerwca. Chcesz pomóc? Wrzuć grosz. Ale najlepiej, jak będzie to parę złotych. Wszystko dzieje się pod hasłem „Żądamy Chleba”, które nieśli na transparentach robotnicy Poznańskiego Czerwca 1956 roku.

Kliknij tutaj

[Super Expres] Zupa to tylko pretekst! Wyjątkowa akcja na Dworcu Głównym w Poznaniu

„Zupa na Głównym” to coś więcej niż posiłek. To zaufanie, pomoc, troska i wsparcie, które człowiekowi może dać tylko drugi człowiek. Niestety, pandemia spowodowała, że organizacja, która nie tylko karmi, ale też pomaga zacząć nowe życie osobom w kryzysie bezdomności - sama jest w ciężkiej sytuacji finansowej. „Zupa na Głównym” powstała w 2017 roku. Zrodziła się jako pomysł grupy przyjaciół, którzy nie mogli przechodzić obojętnie wobec problemu bezdomności

Kliknij tutaj

[Głos Wielkopolski] Zupa do lepszego świata

Jak „Zupa na Głównym” – organizacja pomagająca potrzebującym z Poznania - zmienia życie ludzi. Czy miska zupy może zmienić życie? Uratować? A 100 misek? A 11 tysięcy misek może? Przez 4 lata ich zupę zjadło już 11 tysięcy osób. Uratowała kogoś? – „Tak. Jak uratuje 1 osobę na 100 to już było warto. A zupa? Zupa to tylko pretekst” – mówi Wiola z Zupy na Głównym.

Kliknij tutaj

[TVP Poznań] Mają pomóc bezdomnym przetrwać mroźne noce

Piętnaście namiotów termicznych rozdało Stowarzyszenie Zupa na Głównym, które na co dzień zajmuje się ludźmi żyjącymi na ulicy. Koszt takiego namiotu to sto dwadzieścia euro. Kwota, która może uratować niejedno życie.

Kliknij tutaj

[TVN24] „Zupa na Głównym” – to akcja charytatywna w Poznaniu. Co tydzień - nie tylko po darmowy posiłek - ustawia się kolejka, a w niej osoby z problemami bezdomności samotności i biedy.

Wzrost cen i inflacja jednak sprawiają, że z tygodnia na tydzień potrzebujących jest coraz więcej, a darczyńców mniej, więc pomagać jest trudniej. Stowarzyszenie „Zupa na Głównym” co tydzień rozdaje ciepłe posiłki potrzebującym w Poznaniu. Pomagać w kuchni przychodzi coraz więcej wolontariuszy, w tym także uczniowie.

Kliknij tutaj

[Głos Wielkopolski] Zupa na Głównym na zakręcie

Poznań zapomniał jak pomagać. Akcja „Żądamy chleba” nawiązuje do haseł Poznańskiego Czerwca. Dzięki niej są pieniądze na pomoc. W najbliższą sobotę wydadzą najuboższym zupę z soczewicą, kilkaset porcji. Zrobią to po raz 299. Czy będzie zupa po raz 300? Nie wiadomo. Może zabraknąć pieniędzy.

Kliknij tutaj

[WTK] Namioty ratujące życie

Pogoda nie przypomina zimy, a wiosnę. Mrozy mogą jednak  jeszcze powrócić. Przed świętami, kiedy temperatura w nocy spadała mocno poniżej zera doszło do zamarznięcia bezdomnych. Stowarzyszenie Zupa na Głównym chce zapobiegać takim tragediom. Z pomocą urzędników miejskich postawiła w miejscach, gdzie koczują bezdomni 15 termicznych namiotów iglo. To pierwsza taka inicjatywa w Poznaniu, a druga po Toruniu w Polsce.

Kliknij tutaj

[WTK] Zupa na Głównym w lutym 2021

Reportaż Kasi Kajewskiej o działalności poznańskiego stowarzyszenia „Zupa na Głównym”.

Kliknij tutaj

[Edukacja Obywatelska] Jak pomaga „Zupa na Głównym”

Reportaż opowiadający o działalności poznańskiego stowarzyszenia „Zupa na Głównym” założonego w 2017 r., które na co dzień spieszy z pomocą osobom w kryzysie bezdomności.  Reportaż ukazuje podejmowane działania, motywację i doświadczenia osób zaangażowanych w projekt, jak i przybliża codzienność osób znajdujących się w kryzysie bezdomności.

Kliknij tutaj

[WTK] Różne oblicza kryzysu bezdomności

Reportaż Krzysztofa Czuba o różnych obliczach kryzysu bezdomności, która znajduje wsparcie w akcji społecznej Zupa na Głównym.

Kliknij tutaj