217. Zupa za nami! Gęsty, kwaśny, mięsny i pyszny kapuśniak

217. Zupa za nami! Gęsty, kwaśny, mięsny i pyszny kapuśniak ugotowaliśmy wraz ze studentami ESN UE Poznań Zgrana ekipa przygotowała też 130 kanapek. Oczywiście były też ciasta i babeczki od Was. Dziękujemy!  Z ogromną blachą ciasta przyszła do nas także posłanka Joanna Jaśkowiak Była z nami także na dworcu i każdemu osobiście podała miskę z gorącą zupą. Ogromny szacunek! Dla wielu wyjście z własnej strefy komfortu jest trudne. Przebywanie w tak licznym gronie osób, które są w kryzysie bezdomności, „dotknięcie” biedy i wykluczenia ze względu na nałogi i wygląd bywa często barierą nie do pokonania.

Był to wyjątkowo zimny wieczór. Po półtorej godziny od wydania pierwszej porcji jedzenia chyba każdy z nas marzył o gorącej herbacie i ciepłym kocu. Zupy nikomu nie zabrakło. Gorąca kawa i herbata chociaż na chwilę rozgrzała zmarznięte dłonie. Po ciastach zostały tylko okruszki. Jutro mamy dzień pracy socjalnej. Wychodzimy też na street, aby motywować ludzi do zmiany swojego życia. Zapraszamy do naszej siedziby, żeby przy kubku gorącej kawy zastanowić się wspólnie co zrobić, aby zmienić sytuację.

W grudniu kończymy projekt dzięki któremu mogliśmy sfinansować  streetworking i wynagrodzenia dla specjalistów ( pracownik socjalny, psycholog, lekarz psychiatra i internista, prawnik). Dzięki temu wsparciu pomogliśmy wielu. Kilkadziesiąt osób zmotywowanych podjęło leczenie na oddziałach terapeutycznych. Potem kilkanaście zamieszkało w naszych mieszkaniach wspieranych. Taka forma "jednego okienka"  zdała egzamin na 5+. Nasi beneficjenci napisali mnóstwo przeróżnych wniosków. Korzystając z naszego telefonu umawiali rozmowy rekrutacyjne, wielu podjęło pracę. Pomagaliśmy w znalezieniu miejsca pobytu, niektórzy chcieli po jakimś czasie od pierwszego kontaktu z nami wynająć  pokój lub mieszkanie, więc wracali, ale już z inną energią i pomysłem na dalsze swoje życie.

Był to trudny, bo zbyt łatwo nigdy nie jest, ale też bardzo piękny i dobrze wykorzystany czas. Miasto Poznań - dziękujemy!

Wiola