Dla kogoś możesz być całym światem

„Dla całego świata jesteś tylko jednym z wielu, lecz jest ktoś, dla kogo jesteś całym światem” - Antoine de Saint-Exupéry. 303. sobotnia Zupa była iście piekielna. Jak wyjeżdżaliśmy z siedziby z termosami i skrzynkami pełnymi jedzenia, termometr wskazywał 38 stopni. Nieźle było też w naszej kuchni, bo nie ma to jak wymyślić meksykańską i smażenie mięsa, i cebuli w taką pogodę – sauna za darmochę. Na dworcu mimo takiej pogody, która skłaniałaby do przebywania w cieniu nad wodą, bardzo dużo osób czekało na posiłek. Cienia zero, istny Meksyk. Tylko kaktusów brak. Oprócz kawy i herbaty mieliśmy też 20 litrów kompotu wiśniowego, który Jacek ugotował dzień wcześniej, żeby był mocno schłodzony. Kanapek wyszło nam 183 – prawie wszystkie zostały wydane przy pierwszym podejściu. Zupy tradycyjnie było 100 litrów.

Wracaliśmy z niczym, dla kilku spóźnionych osób nie mieliśmy już nic. Za każdym razem, z nadzieją myślimy o tym, że nakarmimy wszystkich głodnych. Kluczowe są minuty, bo wszystko to co przywozimy jest rozdane w czasie nie dłuższym niż 30 minut. Jeżeli zostają nam kanapki, to drugi raz można je dostać po 40 minutach. Czekamy na tych, którzy z różnych powodów przyjdą trochę później i jak już nie dostaną zupy, to chociaż 2 kanapki, a i tak zdarzają się takie sytuacje... Jest nam przykro, ale nie wszystko da się przewidzieć. W lecie zawsze mniej osób przychodziło na posiłek - do tego roku. Ten rok jest wyjątkowy i za każdym razem jest dużo nowych osób. Strach pomyśleć co by było, gdyby wszyscy przyszli jednocześnie.

Tym bardziej dziękujemy Wam, że w ferworze wyjazdów i urlopów pamiętacie o nas. Za każdą wpłatę na nasze funkcjonowanie, za każde ciasto przyniesione w sobotnie popołudnie do naszej siedziby, za troskę czy mamy ręce chętne do pracy. Za rzeczy i kosmetyki, które możemy wydać w dedykowanych paczkach. Za każdy bochenek chleba, który zostawiacie dla nas w piekarni – szczególnie podziękowania dla starszych osób, które mając niewiele czują potrzebę dzielenia się.

Dziękuję, dziękuję, dziękuję!

Wiola